Zorunlu BES vs Zorunlu PES

Şimdi bir de başımıza bu çıktı kimse kusura bakmasın ama asgari ücretli işçi karnını doyuramıyor değil yatırım yapmak. Bir çoğumuz bugünü kotarmanın derdindeyiz acı ama gerçek ki kimse 56 yaşından sonra bağlanacak 3 kuruşluk bireysel emeklilik hayalini kurmuyor, kuramıyor. Bu sene sözüm ona asgari ücret iyileştirildi, refah seviyesi yükseldi. Hadi canım oradan 1.300 TL’nin içine asgari geçim indirimini yedirdiniz yetmedi 6. ay artışını da kaldırdınız. Hoooop kepçe kaşık hikayesi sadece dökülenleri toplayarak yine işçiden fazla doydunuz. Hakkını yiyemem işverene de sağlam yük bindi. Şimdi bir de bes deniyor üstelik zorunlu bankaları zengin etmek dışında faydası nedir bilemedim. Elbet gönül ister herkes geçinebileceği paralar kazanıp, geleceğine yatırım yapsın ama sen asgari ücretlinin ayda 50 TL’sini zorunlu yatırıma ayırırsan o iş adamı yorar. 50 lira deyip geçmeyin insanlar ucu ucuna ‘geçinemiyor’ kuruş hesabı yapıyor. Kaldı ki ben de şahsi fikrim bireysel emeklilik yatırımı yapmak istemiyorum. Anadolu kadınıyım ben altın alıyorum belki, sanane kardeşim. Sen firmaları denetle, sigortayı kontrol et. Kim bilir kaç bin sigortasız işçi var, maaşı asgariden ödenenleri saymıyorum bile zira bu türk işverenin dahiyane zekasının ürünü. Beni özel sigortaya, bireysel emekliliğe muhtaç etme, firmaları, göbeğini kaşıyan patronları denetle! Benim işverenim neden ayda 1 milyon TL prim öderken seninki 250 bin TL ödüyor. Yine birilerinin cebi dolarken yine işçi yırtık gömleğe, akşam 8′den sonra pazar çıkmaya mahkum.
2017 itibari ile geçerli olacak BES’e işveren katkısı olmayacak ise işçi zorunlu tutulacak ise sonuna kadar bireysel olarak karşıyım. Şayet çok ağır şartlarda olmayan cayma hakkı olursa hiç düşünmeden cayarım. Ayda 100 TL’mi ya da artık her ne kadar ise kimseyi zengin etmek için atamam bir bilinmeze, gider sushi yerim o paraya.

Haydi kalın sağlıcakla, yakında detaylar açıklanır yine bir bakarız neymiş, ne değilmiş.

Bu arada detaylarını yazma gereği duymadım zira her gazete uzun uzadıya yazdı onlardan farklı bir bilgi bende de yok.

Be Sociable, Share!

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>