Üzgünüz aradığınız beyine şu anda ulaşılamıyor.

brain
Ben çocukken annemin ya da ablamın hiç olumlamaya, pozitif enerjiye falan ihtiyaç duyduklarını hatırlamam.
Herkesin rutin bir hayatı vardı ve hayat akardı. Belki zaman zaman ay sonu denk gelmezdi, ne bileyim ufak tefek olağan sıkıntılar yaşardık ve geçerdi. Yani bu insanlığın ve hayatın geneli idi size, bize, ona, buna özel bir durum değildi.

İşe gider, çalışır, akşam olur eve gelinirdi. Babalar ellerinde bilgisayarlar ile gelmezdi, eve gelince de şayet çok önemli bir şey yaşanmadı ise işyerinden, işlerden, iş arkadaşlarından bahsedilmezdi bile.

Kimsenin aklı masasında bıraktığı işe takılıp kalmazdı, mail mi geldi, mesaj mı geldi demezdi. Unutulurdu iş taa ki ertesi sabah masaya oturana kadar.

Dolayısı ile insanların öyle çok çetrefilli hayatları yoktu. Anneler babalarını ofislerinden arar, santralden bağlatırdı, ben bazen okuldan dönünce arkadaşlarım ödev sormak için evden arardı, ya da ben onları evlerinden arardım. Anneleri çıkarsa 2 3 satır hal hatır sorup arkadaşımı isterdim.

Şimdi insan elinde olmadan düşünüyor, bu kadar kıt imkanlarla bu kadar sorunsuz hayatlar yaşanırken…

Teknoloji, yenilikler, çeşit çeşit imkanlar cidden hayatımızı kolaylaştırmak için mi?

Şimdi size bir soru; Arkadaşınızla karşılaştınız ve size neden bunca zamandır hiç hal hatır sormadığınızı söyleyip, sitem ediyor. Siz de cevaben ” aaa olur mu daha geçen gece yazdım sana ama dönmedin” diyorsunuz. Size bir cevapla değil yeni bir soru ile dönecek; ” aa nereden yazdın, hiç görmedim” ERROR!!! Nereden yazdın? Yani facebooktan olabilir, whatsapp olabilir, twitterdan menşınlamış olabilir, bilinmez ki allahın işi internet paketi bitmiştir sms atmış olabilir, insatgramda bir akşam yemeği fotoğrafının altına ”ay özledim biz de yapalım” diye yorum da atmış olabilir. ERROR’lar devam ediyor.

Kafalar karışık, hayatımızı kolaylaştırdığını sandığımız bir çok sey beynimizi tokatlıyor, haberimiz yok.

Gelin iş arama konusuna bakalım; Yine eskiden gerçi malumunuz x kuşağı kolay kolay işsiz kalmazdi, aynı yerde 50 sene çalışan anne babaların aynı yerde 5 sene çalışınca emekliliği gelmiş gibi hisseden çocukları olarak… Neyse dağıtmadan; iş aramak için gazete alınır, ilan sayfası açılır, alfabetik sıraya göre mesleğini seçer, başvurularını yuvarlak içine alır ve uygun bir zamanda da başvurunu tamamlardın. Tamam 1 milyon işsizin olduğu Türkiye’de hala iş aramalarımızı gazeteden yapalım demiyorum elbet ama buyrun bakalım;

Kariyer, secret, yenibiriş, elemamonline, linkedin, sosyal medya derken firmalar çok çeşitli alanlardan aday keza adaylar da yine çok çeşitli alanlardan iş arıyor. Kariyer.nette uzman ilanı yayınlayan firma, secret cv’de sorumlu, linkedin’de ise accounting assistant arıyor lütfen yanlış anlaşılmasın aynı departman, aynı pozisyon geldi mi yine ERROR’lar? Yenibirişte ilan yayınlanmış sektörün lideri tekstil firması, gözünüze çarpan 3,5 anahtar cümle sonra kariyere döndünüz aha aynı ilan bibişler tekstil olarak yayınlanmış, lider, sektör, tekstil, bibiş hooop yine bir ERROR! İmkanlar çeşit çeşit sonuçlar sıfıra sıfır.

Sonra bir ordu sorunlu insan. 33 yaşında masal terapi okumaya, enerji çalışmaya, mutluluk oyunları oynamaya başladım. Çünkü bunları yapmak zorundayım. Hayatımızı kolaylaştırdığını sandığımız her şey, evet her şey bizi içinden çıkılmaz saçma bir yokuşa sürdü. Tam tepeyi görüyorsunuz hoop yeni bir şey çıkıyor, yer ayaklarınızın altından akıyor ve tepe yine uzaklaşıyor. Aldanmacalı, göz oyunlu bu yolculukta hepimize kolay gelsin.

Be Sociable, Share!

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>