Sonrası iyilik güzellik

Bu sabah alarmsız uyanmanın verdiği sonsuz huzurla açtım gözlerimi.. Bir anda soğuyan havadan gece pencereleri ve kalın, kahverengi perdeleri sıkı sıkı kapamıştım ama yalancı kış güneşi kendine sızacak bir delik bulmuştu.

Haftaiçi ofise gideceğim zamanlarda 6:00′da uyanıyorum fakat  bu aralarhemen her hafta Aydın’a fabrikaya gittiğim için bugünlerde 5:00′da hayata başlamak zorunda kalıyorum.

Cumartesinin huzurundan mıdır bilmem bu sabah uyanırken dilimde şu dizeler vardı;

”Şimdi sen kalkıp gidiyorun. Git

Gözlerin durur mu onlar da gidiyorlar. Gitsinler.”

Cema Süreya’nın bu çok sevdiğim şiiri ‘Sonrası İyilik Güzellik’ diye noktalanır. Düşündüm de hakikaten sonrası iyilik güzellik.

Korkunç bir kavga içindeyiz. Herkes birbiri ile kavga halinde. İnsanların çoğu karşısındakinin mutsuzluğundan ve başarısızlığından besleniyor. Dost görüp bildiklerin, buldukları ilk fırsatta dedikoduya hazırlar. Yılbaşı yaklaşırken ve yavaş yavaş şirketlerde zam konuşulmaya başlandıkça insanlar kendi alacakları zamlardan çok çalışma arkadaşlarının alacakları farklar ile ilgilenir oldular. ”Eğer O benden 1 kuruş fazla alırsa aynı gün alır çantamı giderim’ cümlelerini duyunca acaba bunların keseleri ortak mı diye düşünmeye başladım. Birine yönetimden gelen bir azar telefonu ya da maili bir diğerini yüzünde sevimsizlik dolu bir sırıtmaya sebep oluyor.

Oysa ki hayat güzel, kuşlar uçuyor. Çalışacak enerjimiz, sağlığımız ve bu kötü ülke şartlarına rağmen  işlerimiz var. Neden bu kadar kötü olduk ki biz.. Sokaklarda neşe ile koşan çocuklarken ne ara kaçırdık içimize bu şeytanları. Ne ara dirsek dirseğe çalıştığımız emek ortağımızın mutsuzluğu ile huzur bulacak kadar mutsuz ettiler bizi. Ne ara içimize ektik bu kötülük tohumlarını.

Oysa ki bu hayatın bir başı var bir de sonu ve bir de araya sıkıştırdığımız bir kaç şey. Aile, huzur, neşe, başarı. Bunların hiç biri için bir başkasının canını yakmaya gerek yok. Boşverin sonrası inanın iyilik güzellik.

Be Sociable, Share!

    Sonrası iyilik güzellik” üzerine 1 düşünce

    1. Uzun zamandir ayni gozlemleri ben de yapiyorum ve hep soyledigim sey su “iyi niyetli olmak bu kadar zor olmamali”. Ancak insanin basina kotu bir sey gelince bu teferruatlarin ne kadar onemsiz oldugunun farkina variyoruz, Bu ana kadar neden sonrasi iyilik guzellik demiyoruz ki !

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>