Işığı hiç sönmeyenler

Bugüne kadar hatrı sayılır sayıda yönetici profilini yakından tanıma şansım oldu. Gerek kendi yöneticilerim, gerekse diğer birim yöneticileri olmak kaydıyla koleksiyon geniş. Yönetici ile çalışmayı seven bir insanım. Bir tarafım çok başına buyruk olsa da diğer tarafım o hiç doymayan, beslenmeye aç tarafım ciddi anlamda gerçek bir yöneticinin gücüne ve bilgisine ihtiyaç duyar.

Zamanla yöneticilerimi tek başlık altında iki kategoriye ayırdım;

Işığı Hiç Sönmeyenler…

Bu ışık iki türlü ışık efendim. Gerçek ve mecazi anlamları ile;

Biri odasının ışığı hiç sönmeyenler diğeri yüreklerinden sevgi, saygı, öğretme ışığı hiç sönmeyenler.

Odasının ışığı hiç sönmeyenler, ofise giriş çıkış saatlerini katiyen tam anlamıyla bilemeyeceğiniz yönetici grubudur. Hep çalışırlar, hep  yoğundurlar, işleri katiyen bitmez. Her zaman en zorlayıcı işi yapan onlardır, en zayıf ekip onlarındır bu sebeple tüm işi onlar yapıyordur. O kadar çok çalışırlar ki yönetim kurulu bir rapor istediğinde en çok fire veren, en falsolu raporu en geç onlar ulaştırırlar(!) Onlardan, önemli yöneticilerin de cc’de olduğu mailler hep ya sabahın alacasında, ya gecenin köründe gelir onlar 7 gün 24 saat çalışırlar. Hani şu birkaç yıl öncenin fenomen komedi videosu vardı ya ‘Çalışıom ben ya’ işte bu profillerin mottosu budur; Çalışıyodur onlar ya!

Şimdi diğerine geçelim;

Odalarının ışığı 6′da sönse de yüreklerinin ve zihinlerinin ışığı bir ömür içinizi aydınlatanlar. Ben çok şanslıyım ki özel sektörde böyle bir yöneticiye denk gelebildim 3 yıl yanı başında çalışabildim.  Onlar makul çalışırlar, çalışırken asistanını, uzmanını bilgisayar başına oturtup gerekirse eline vura vura öğretir en zorlu işleri. Onların yönetim kurulu raporları her daim hazırdır, tüm ekibi, yöneticisi yokken o raporu sunabilecek kadar yetkindir. Çünkü kafasını kuma gömüp gecenin 12′sinde hazırlamaz o raporu. Sabah yüzün asık ofise geldiğinde önce yüzünü güldürmesi gerektiğini bilir. Annen hastaysa, cebinde paran yoksa, sevgilinle kavgalıysan seni anlar, idare eder, toparlanman için destek olur. Bütün gün çalıştırır sizi ama akşam ‘hadi bir fincan kahve söyle de içelim’ demeyi bilirler. Neticede onların yaktığı ışığı kimsenin söndürmesine izin vermezseniz o ışık sizi bir ömür aydınlatır. Çok kıymetli Ramazan Kayan’ın yaktığı ışığın benim onca olumsuzluğa rağmen hala yolumu aydınlattığı gibi.

Dilerim odasının ışığı değil, yüreğinin ve aklının ışığı daima yananlarla karışılaşın bu hayatta. Hepimizin sadece onlara ihtiyacı var çünkü.

 

Be Sociable, Share!

  Işığı hiç sönmeyenler” üzerine 1 düşünce

  1. Gülsün hanım merhaba,
   Öncelikle İK Zirve notlarınızı bekliyoruz. Siz Hayati ARPACI ve Aydan ÇAĞ ortak bir Paylaşım da olabilir.
   Yazınızın konusuna gelince işte sizin de çok güzel belirttiğiniz gibi, SEVGİ ,SAYGI VE ÖĞRETİ PAYLAŞIMI ile gönüllere IŞIK olan İnsanlar hep yanımızda olsun inşallah.
   Ben de geçen ELİNLE IŞIĞI KAPATAMAZSIN diye bir yazı yazmıştım ve çevremizde hepimize lazım olan bu değeri iyi değerlendirmeye vurgu yapmak istemiştim.
   En iyi dileklerimle,

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>