İşe alımcıdır şirketi vezir de eden, rezil de…

Malumunuz yoğun iş görüşmeleri içerisindeyim bir süredir. Tahminlerimin ötesi firmalar tarafından aranıp, görüşmelere davet edildim. Yeni İK’cılar tanıdım, yeni işe alım teknikleri öğrendim. Kimilerine taptım, kimilerine de ciddi ciddi taktım!

Her defasında değişik değişik insanlardan dinleyip duruyoruz. Şirketin Pr’ının yapıldığı yerlerdir insan kaynakları. Şirketi, adaylara pazarlar işe alımcılar. İK’nın tavrına göre aday şirkete ya aşık olur ya da arkasına bakmadan kaçar gider.  Şirket şahane olsun, cirosu milyon dolarları vursun ama aday İK’da gördüğü muameleye göre değerlendirir şirketi. Orası düzgün bir yer olsa doğru dürüst İk’cı oturtur oraya der ve gider. Zaman zaman yazık ki adayla görüşen kişiler adayla eşit şartlar olduğunu unutuyor. İlanı çıkan dolayısıyla bir çalışma arkadaşına ihtiyacı olan o, adayı arayıp davet eden de … Belli ki bir adama ihtiyacın var aramışsın, çağırmışsın peki o zaman indir bakayım o burnu oradan onun yeri orası değil 2 gözünün biraz altında, ortada bir yer.  Yazık ki bazı İnsan Kaynakları çalışanları adaya bu gözle bakıyor. Çok değil birkaç hafta önce işe alım yapıyordum ve aday geldiğinde azami çaba ile rahat etmesini sağlıyordum. Rahat olamazsa kendi olamaz ki kendi gibi olmayan bir aday beni yanlışa sürükler. Bu çok net hiç değilse bunu düşünebilsek keşke.

Görüştüğüm firmalardan biri geçtiğimiz hafta aradı ve görüşmeye davet etti. Doğrudan İK müdürü ile görüşmeye aldılar beni ve daha sonra uzmanların da bize dahil olmasını istedi yönetici. O işe kabul edilir miyim bilmem ama o kadar keyifli ve verimli 2 saatlik bir İK toplantısı yaşattılar ki bana iş görüşmesi kısmı önemini yitirdi. Bugün bir başka İK’cı ile mailleştik. Kişilik envanteri konusunda bana destek oldu çok içten, çok cici, hatta hemen akabince LinkedIn bağlantılarına dahil etti beni işte bu aşamada da iş görüşmesi kısmı önemini yitirdi ve farklı değerler girdi devreye. Ve yine bu sabah telefonla bir görüşme daveti aldım ‘ Sen yarın sabah tam 10′da burada ol da bir görüşelim, bakalım’ cümle aynen bu hayır aslında o benim amcamın oğlu bende onu ziyarate gideceğim. Ama olmaz ki bu ne gereksiz samimiyet, ne hadsizlik, İK uzmanı aradığına emin misin? Teşekkür edip katılamayacağımı bildirdim, öfkelendi bana. Muhtemelen kapadıktan sonra ‘ukala, iş beğenmiyor’ ya da buna benzer cümleler kurmuştur. Kurum büyük olabilir, Türkiye’nin en iyi nakliye firmalarından biri olabilir ama İK pazarlayamadı kendini aksine firmadan, markadan soğuttu. İşte budur; İşe Alımcıdır firmayı vezir de eden, rezil de eden… :)

Sıkıntı yok, kediler de kravat takabilir…. ;)

Be Sociable, Share!

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>