İk hikayeleri

Uzun bir süredir bu konuyu paylaşmak aklımda. Elde olmayan sebeplerle süreci sonlandıramadığım için hep üzüleceğim ama böyle çalışan insan kaynakları profesyonelleri olduğu için de içten içe mutlu olacağım.

Sanırım 5 ay kadar önce bir tanıdık vesilesi ile özgeçmişimi İpek Kağıt’a ulaştırmıştım. Birkaç mailleşmeden sonra aldığım cevap cidden tokat gibiydi. Bu cevap olmamlıydı katiyen olmamalıydı. Değil Eczacıbaşı bizim bakkala başvursam bu cevabı almamalıydım. Neyse arada tanıklar vs. olunca konuyu bir süreliğine kapatmayı tercih ettim. Ama kararlıydım ki bu sorun çözülecekti güvendiğim 3,5  kurum ile ilgili de kafam karışmamalıydı.

Geçtiğimiz ayın başlarında twitterda takip ettiğim Eczacıbaşı İnsan Kaynakları Grup Müdürü Sayın Ülkü Feyyaz Taktak’a durum hakkında minnacık ipucu verir bir tweet attım ve  3 dakika sonra geri döndü. Twitterın kısıtlı dünyasında sıyrılmak adına mail adresini paylaştı benimle.

Durumu detaylı anlatır mailimi attıktan sonra konu olabilecek en hızlı şekilde İpek Kağıt İK çalışanlarından Sibel Öksüz’e devredildi ve ondan sonra gerçekten olabilecek en saygılı en müthiş şekilde süreç işlemeye başladı. Tüm detayları hiç atlmadan, en zararsız ve en doğru şekilde öğrenmek istemeleri, kesinlikle yanlış yürütülen bir süreç olduğunu ve bunun çözümü için gerekenin yapılacağını öylesine doğru bir dille aktardılar ki bana. Ben çok üzülerek de olsa sürecin tam ortasında geri çekilmek zorunda kaldım. Neticede tüm iyi niyetiyle bana destek olmaya çalışan biri vardı arada çünkü.

Sorun görünürde çözülmemiş en azından nihayete ermemiş gibi gözükse de Feyyaz Bey’den itibaren Sibel Hanım’da dahil olmak üzere o kadar önemseyip sahip çıktılardı ki konuya yeniden yeniden gönlümüzü kazandılar.

 

 

 

Be Sociable, Share!

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>