Güzel Bir Şeyler Yapalım

Kışın doğmuş olmakla beraber kış mevsimine ölüp bitmem. Üşümek ciddi anlamda sinirlerimi bozar. Kışa dair sevdiğim 3,5 nadide şey vardır ki ama tadına doyum olmaz. Boza, salep, kışlık kıyafetler,radyatörün önünde ki minderde kitap okurken uyuklamak ve tiyatroya gitmek. Evet tiyatro sadece kışın gerçekleşen bir organizasyon değil ama özel tiyatrolar harici yazın tiyatro olmaz, oyun olmaz.

Çocukluktan annemden bana miras kalacak en sevdiğim alışkanlıklarımdan biridir tiyatroya gitmek. Eskiden Fatih’te Reşat Nuri Sahnesinde saat 11′de oynanan tüm çocuk oyunlarına götürürdü beni. Çıkışta Vefa’da boza ısmarlardı. Anne tertibi işte çantasına poşetle çay kaşığı koyardı her defasında dilimi uzatıp bardağı yalıyor olmam eminim ki kadıncağızı epeyce utandırıyordu. Karşıda ki kuruyemişçiden de taze kavrulmuş leblebiyi aldık mı değmeyin keyfime. Bazen oyundan çıkan tiyatrocular da orada olurdu. 10 dakika önce sahnede izlediğin adamın karşında boza içmesi üstüne sana bir de göz kırpması. O anda kendimi Afife Jale sanmaman için bir tane bile sebep yoktu inanın. Daha sonra hep sevdim tiyatroyu, hep iyi şeyler hissettirdi bana, gönül gözümü açtı, ufkumu genişletti. AKM’de ilk kez Cyrano de Bergerac izlediğim gün gişede ki abinin son dakikada oyuna bilet arayan anne kıza ‘son 2 kişilik yerimiz ama kısmen sahneyi görüyor’ dediği gün salona girince yer göstericinin bizi en önde sahneyi en iyi gören koltuğa oturtması… O gün tiyatoronun çok kutsal bir şey olduğunu bir kez daha öğrendim ve orada çalışan herkesin özel olduğunu anladım. Yer gösterenden, gişe memuruna. Bizi AKM’siz bırakanlara selam olsun!

Hala düzenli olarak devam ediyorum tiyatoroya gitmeye. Özellikle Küçük Sahne’de ki oyunları kaçırmamaya çalışıyorum. Kenter Tiyatrosu’nda yine çok özel şeyler hissediyorum. Konuyu daha çok dağıtmadan ”tiyatroya gitsek ya” diyorum. Hakikaten iletişime çokça katkısı olduğunu düşünüyorum. Sanatların en güzellerinden tiyatroya sadece kendiniz gitmekle kalmayıp yeni yılın ilk ayında çalışanlarınızın da katılacağı bir tiyatro organizasyonu düzenleyin. Hatta ilk birkaç öneri benden olsun. Bu arada oldukça da ucuz!

Kenter Tiyatrosu –  Zorla Güzelllik

Gönül Ülkü/Gazanfer Özcan Sahnesi – Küçük Adam Ne Oldu Sana

İkinci Kat – Yalnızlar Kulübü

Devlet Tiyatroları – Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni

Devlet Tiyatroları – Kendi Kendine Konuşmaktır Aşk

Devlet Tiyatroları – Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını

Devlet Tiyatroları – Fosforlu Cevriye

Şehir Tiyatroları – İntiharın Genel Provası

Şehir Tiyatroları – Kadınlar, Savaş, Komedi

Şehir Tiyatroları – Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Hala tiyatro izleyen geniş bir kitle var ve özellikle Kenter’ler bir çok oyunu kapalı gişe oynuyor. Mümkünse 1 ay önce toplu biletlerinizi alın. Özel tiyatrolar da dahil olmak üzere hepsinin toplu alımlara indirimi var. Onun dışında ise Şehir Tiyatrolarında biletler 7,00 TL ile 14,00 TL arasında değişiyor. (Müzikli oyunlar dahil.)  Devlet tiyatrolarında fiyatlar 6,00 TL ile 10,00 TL iken Özel Tiyatrolarda ise fiyatlar ortalama 20,00 TL ve 50,00 TL arasında değişebiliyor.

O zaman haydi kış sezonuyla PERDE

 

 

 

Be Sociable, Share!

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>