Deveye sormuşlar neden boynun eğri?

deve
Dün yazdığım mülakat dosyası yazım ilgili yerlere ulaştı mı bilmem ama daha ilk günden epey okuyucuya ulaştı.
Hedef kitle, yazıya konu olan firmalardan ziyade bu firmalar ile dirsek temasına geçenler esasında. Adaylar, ortak iş yapanlar, o firmalarda kariyer hedefleri olanlar vs. Dolayısı ile Şok Market okumuş, Mavi Yaka okumamış aslında bunlar ikinci plan.

Bugün de sizlere yine iş görüşmesi deneyimlerinden birini aktaracağım. Bu firmaya İk Üssü aracılığı ile gittim.
Firmalar adaylarına dönmüyor bunun aksi tavır sergileyen çok az fakat işi, işe alım olan danışmanlık firmalarının adaylarına dönmemesi cidden akıl alır gibi değil.
Bugüne kadar deneyimlediklerim içinde adayına süresinde dönen tek danışman firma Reed oldu. Aklıma gelen NMT mesela en az mavi yaka kadar niteliksiz yönetmişti süreci.

İk Üssü’ne gelecek olursak burası ile linkedin üzerinden iletişime geçtik ve ertesi güne görüşme organize ettik. M.köy’de danışmanlık hizmeti verdikleri bir hukuk firması için buluştuk. Neyse efendim iki genç, hanım arkadaş ile yaklaşık 30 dakikalık tamamen benim yönettiğim bir mülakat oldu.

Hukuk firması, çalışma saatleri yasal sürelerin üzerinde, maaşları asgariden ödüyor ve kalan bakiyeyi çalışanlarına elden ödüyor!!!!!!! Şaka gibi değil mi? Düşünsenize sıradan bir vatandaşsınız sigorta uygulaması böyle bir şirkette işe başlıyorsunuz, iş bulamadınız, mecbur kaldınız ve kabul ettiniz. 2 sene böyle çalıştınız ve işten çıkarılıyorsunuz. Tazminatınızı resmi rakam üzerinden hesapladılar. İşsizlik maaşınız da pek tabi yine yasal rakam üzerinden ödenir, zira siz o rakam oranında işsizlik primi ödediniz. Her neyse aldınız kuş kadar tazminatı elinize, aydan aya da 250 TL işsizlik… Gidip hasbel kader bu firmadan bir avukatla anlaştınız. Ulan avukatın bile sigortasını asgariden ödüyorlar. Hukuku sağlayacak adamlar, devleti dolandırıyor, işçisinin bugününden, geleceğinden çalıyor. Biz bu adamlardan hakkımızı savunmasını bekliyoruz. Gerçekten adım attığımız her yer temel fıkralarından fırlamış gibi.

Sigorta primleri çok yüksekmiş, 2 bin TL’ye çalışan adamın maliyeti 5 binmiş. Eeee çalışana ne bundan? Güdemeyeceğiniz deveyle işiniz ne? Türkiye’de ne yazık ki çok büyük firmalar ve çok büyük olmasalar da vicdan sahibi olmayan işverenler dışında sigorta primini doğru düzgün, adamın aldığı gerçek ücretten gösteren firma çok az.

Geçen hafta yaptığım bir mavi yaka iş görüşmesinde personel 1.300 TL asgari ücret hesabına yatırıldıktan sonra 300 TL’si elden muhasebeye teslim ettiği söyledi. İnanılır gibi değil, gerçekten. Özellikle üretimde, işçi statüsünde, asgari ücret düzeyinde çalışanın işi iyice zorlaştı. Sigorta ve minimum 1.300 TL maaş talebi olan işçiye karşılık, sigortasız 500-750 TL’ye aynı işi yapacak Suriyelilerle doldu ortalık. Özellikle benim çalıştığım bölge olan Esenyurt’ ta ki eminim sanayi mahallerinden genelde böyledir Suriyeli işçiler gece gündüz çalışıp, gecede fabrikada bir köşede uyuyup nerede ise karın tokluğuna çalışmaya razılar. Dolayısı ile 1.300 TL maaşının 300 TL’sini iade eden, sigortasız, fazla mesaisiz çalışan işçinin yapacak pek bir şeyi kalmıyor. Ama gelin görün ki; sigortasının asgari ücretten ya da artık asgari değilse dahi muhtemelen baronun belirlediği en düşük ücretten ödenmesini, ay başlarında muhasebeci odasına girip, elden zarf içinde maaş alan avukatı kabul etmiyorum. Kendine değilse dirsek çürüttüğün bölüme, cübbene saygın olmalı. Sen kendi hakkını savunamıyorsan, bir başkasına ne hayrın, faydan dokunabilir ki?

Geçtiğimiz sene Hatay’a gittiğimde Pac Meydanında ki büyük heykelde okuduğum İsmet İnönü’nün sözü geldi aklıma;

Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur.

Hamiş: Adayına dönmeyen danışmanlık firmasına danışılmaz. İk Üssü üzgünüm ama sen de bizimle değilsin!

Be Sociable, Share!

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>