Bağırmadan Sakin Sakin

Bahar ayının gelmesi ile benim içimde tuhaf bir sorgulama dönemi başladı… Ne yapıyorum, ne yaptım, neleri kaçırdım vs. Durduramadığım bir hesap, kitap dönemi.

Ne öğrendiğimi, içinde bulunduğum bu dönemin bana ne öğrettiği…

2015 tuhaf, şaka gibi bir yıldı, iş hayatı, özel hayat ikisi de birbirinden çapraşık ikisi de birbirinden zor, yorucu, yıpratıcı. Her ikisinde de söylemek isteyip söyleyemediğim, yutkunduğum çok şey var, kaldı içimde, boşverdim kalsın zaten bu da bir ders değil mi en nihayetinde hayatta diyorsun bunlar da var, hepsi insanoğlu için.

bagiran-kadin

Bu yıl kendi içinde sakin ama iç dünyamda oldukça hareketli devam ediyor. Nisan nasıl geçer bilmiyorum ama içimden bir his bu ayın da son derece öğretici olacağını söylüyor. Belki yeni bir iş, belki bir süredir ara verdiğim alarm kurma işine kaldığım yerden başlama ayı olur, kim bilir.

Belki yine en son çalıştığım sektör olan arıtma sektöründe belki yıllar önce bir çömezken gözümü açtığım perakende sektöründe yeniden masa basında ya da elimde tıkır tıkır bavul sürüklerken bulurum kendimi.

Sonra neler öğrendiğimi düşünürüm yine… mesela şu sıralar (beni pek sevmese de, ki onun tüm tuhaflıklarına rağmen ben onu hala severim) son yöneticimden aldığım en önemli öğretiye sık sık kafa yoruyorum. Sakin enerji ile kriz yönetimi. İstediği zaman aşırı cırlak (burada uygun tabir bulamadığım için en uygun olanı yazdım yani cırlak) bir kadın oluyordu kendisi, 2. kattan bağırdığı zaman 15.kattan duyabiliyordum hava boşluğundan sesini, her defasında şimdi gırtlağı yırtılacak diye korkarken, maşallah yakar sigarasını hayatına devam ederdi, ama eğer isterse dünyanın en sakin kadını ve en sakin enerjisi ile ‘eyvah şimdi *ıçtık’ derken muazzam bir şekilde krizi yönetip, karşımızdakini özür dileyecek duruma getiriyordu. Hani şu şey gibi hayvanlara fısıldayan adam heh tam da bu. Gidip kulağına mı üflüyordu, ne yapıyordu bilmem karşısındaki pati vermeye başlıyordu bir anda … : ) 2 yılda da bir tek bunu öğrenmek kimine ‘vah vah yazık’ gibi gelse de insan bu yeteneği bir geliştirse neler kazanır, aklı almaz.

Nisan sakin bir ay olsun, bağırıp, çağırmadığımız huzurlu bir merhaba ayı olsun bahara. Sakin sakin işimize bakalım ; )

Be Sociable, Share!

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>