18. İnsan Kaynakları Zirvesi – 3 Ana Oturumlar

 

TONY BUZAN

Ana Tema

Mind Mapping’in Yaratıcı

İnsan Enerjisinin Manifestosu

Konuşma Detayları

Buzan ile zirveye başlamak harikaydı.  70’li yaşlarına rağmen muhteşem enerjisiyle hayran bıraktı önce kendine bizleri. Daha sonra 20 dakikada öylesine kıymetli bilgileri paylaştı ki bizimle. Aynıyız dedi monotonuz dedi çalışırken kullandığımız kalemlerde bile sıradan olduğumuzdan bashetti. Hepimiz ya siyahtık ya mavi.  Enerjinin yaratcılık ile birlikte kaybolmaya başladığından söz etti.  İK’nın yaratıcı olmasının zorunluğunu dile getirdi.  Aşırı bilgi yüklemesinin yaşattığı sorunlardan söz ederken yaş aldıkça yaratıcılığın yok oluşundan bu sebeple çocukların daha yaratıcı ve renkli olduğundan bahsetti.

 

Blogger Yorumları

30 yaşındayım ve Tony Buzan’ı dinlemiş olabilmek yakın vadede mesleki gelişim planlarım arasında yoktu sanırım yaşım itibari ile daha makul hayaller kuruyorum. Kendisini canlı canlı dinlemiş olmak yetmez gibi üstüne karşılıklı zumba yapabilmiş olmak cidden müthiş şans, paha biçilmez bir keyifti.

Sunumundan kulağıma küpe yaptığım ise; İK yaratıcı olmalı en az bir ressam bir şair kadar. Çünkü iki satır da olsa karaladıysak hepimiz şairdik işte : )

 

BERND VOGEL

Ana Tema

Profesör, Henley Business School

Organizasyonların Enerjisini Harekete Geçiren Liderlik

Konuşma Detayları

Narsizmden bahsettiği bir sunum oldu. Ne kadar enerji verdiğimizi düşündürdü bize. Bunun bize yaşattığı yansımalarla ilgili soru işaretleri yarattı kafalarda. Organizasyonel enerji için öncelikli ihtiyacımızın bireysel enerji olduğunu söyledi. Enerjiyi renklerle ilişkilendirerek ufak bir test uyguladık. Salona girdiğimizde sandalyelerde bizi bekleyen 4 rengi içeren kartlarla… Mavi, kırmızı, sarı ve yeşil. Mavi üretken enerjiyi,  kırmızı yıkıcı yaralayan enerjiyi, yeşil durağan enerjiyi, sarı ise rahat enerjiyi temsil ediyordu. Kurumlarımızı bu renklerle sembolize ederek belirledik.  Yıkıcı enerjide güvenden uzak,  organizasyonel  gelişimin önemsenmediği yapılarda kırmızdan söz edebiliriz. Durağan enerjide adı üzerinde benzer ve gelişimden uzak süreçlerden söz ediyoruz. Rahat enerji ile durağan enerjiyi birbirine çok benzettim burada da gelişimden ve innovasyondan söz etmek ne yazık ki mümkün değil. Son olarak üretkenliğin temsil ettiği mavi de ise verimlilikten ve sürdürülebilir enerjiden bahsediliyor. 

Blogger Yorumları

Kurumumu temsil ederken ne yazık ki kırmızı rengi kaldırmış olmak çalıştığım şirket ve sorumluluk alanlarım hakkında  cevapları korkutucu olsa da cesur sorular sormamı sağladı kendime. Sanırım hepimiz bu basit testi en dürüst halimizle kurumlarımızda denemeliyiz.

JEAN TWENGE

Ana Tema

Profesör, San Diego Devlet Üniversitesi

‘Ben Nesli’

Günümüz Gençlerini Anlamak ve Onlarla Çalışmak

Konuşma Detayları

Artık biz demiyoruz sadece BEN var diyerek başladı. Çocukken başladık narsizm ile beslenmeye dedi.  Kendimi seviyorum, aynaya baktım benden güzeli yok… bu gibi cümlelerle ne yazık ki sadece kendimizi üstün görmüyoruz alt benliğimizde kendimizi yücelttikçe ne yazık ki karşımızdakileri aynı oranda küçümsüyor oluşumuz, zaten sorun da burada başlıyor. Son yıllarda sosyal medyanın narsizmi beslediğini de atlamadı.

Blogger Yorumları

Aşırı özgüvenin gerçek anlamda özgüven tanımından sıyrılarak boyut değiştirmeye başladığını uzun zamandır düşünmüyor değilim.  Hakikaten sosyal medyanın insanların farklı bir egosunu fazla beslediği de gün gibi ortada. İnsanlar sadece kendilerini güzel buldukları fotoğrafları paylaşıyor, sadece keyifli anlarının fotoğrafını çekiyor. Kimse evinde ki sıradan bir yemeğin fotoğrafını paylaşmıyor herkes en seçkin en özel anlarını paylaşıyor. Bu duruma bir süre sonra kendini öylesine kaptırıyor ki bunun dışında ki hayatını ne yazık ki unutuyor.

Kulağıma küpe; Hepimiz özeliz, yok ki birbirimizden farkımız.

 

TANYER SÖNMEZER

Ana Tema

MCT Danışmanlık

Çalışan Markası Olmak

Konuşma Detayları

Motoruyla, ışın kılıcıyla, Sihirbaz Mandreke kıvamında tahta masası ve yardım edenler ile sahnede Tanyer Sönmezer. Dedi ki bize;  Çalışan markası olabilmek için öncelikle şirketin itibarı, kültürü, liderliği adam gibi yönetiyor olabilmesi gerek. Kask ile toplantıya katılarak ne çalışan markası ne de fark yaratabilirsiniz. Işın kılıcına ihtiyacınız yok. Kültür şirketlerin ön tekeridir bir kere o kültürü nasıl oluştuğunu bilmeden oluşturursanız bir daha parçalanmaz. İtibar ise asalet gibidir var diyorsanız bilin ki yoktur.  Çalışan markasını yaratabilmiş şirketlerde paranın 6. sırada gerilediği ise bahsettiği önemli detaylardandı. Çalışanları 4 gruba ayırmıştı sunumunda. Lejyonerler, Şövalyeler, Vatanseverler ve Kürek Mahkumları. Lejyonerler kariyer odağı yüksek, sebatı düşük çalışanlar, Şövalyeler kariyer ve şirket odağı yüksek çalışanlar, Vatanseverler şirket odağı yüksek kariyer odağı düşük çalışanlar, Kürek Mahkumları ise hem şirket hem kariyer odağı düşük çalışanlar. Müzikli, eğlenceli, tweeti bol bir sunumdu.

Blogger Yorumları

Tanyer Sönmezer, Buzan’ın bahsettiği monotonluktan sıyrılmıştı. Yönetim kurulu toplantısına kaskla giderek fark yaratamazsın ama sunuma kask ile başlarsan o asıl yakalanmaya çalışılan farkı yakalarsın bir de orkestra, müzikler vs derken hepten keyifli bir hale getirirsin.

Kulağıma küpe; Çalışan markası ile Kürek Mahkumlarından Şövalyeler yaratmak mümkün.

 

LYNNE TWIST

Ana Tema

Kurucu, Soul of Money Institute

Hayatın Akışında Bireysel Duruşumuzun Gücü

Konuşma Detayları

Hiçbir şeyle tatmin olamadığımızdan yeterli değil kültürünü iyice içselleştirdiğimizden bahsetti. Yakından görmeyi canlı dinlemeyi çok istediğim bir konuşmacıydı. Zenginliğin çıkmaz döngüsünün fakirlikten daha derin sorunlar yarattığından bahsetti. Dünyada sadece temiz su ve sağlık hizmetine ihtiyaç duyanların varlığını tekrar hatırlattı bize. Sarsıcı bir sunumdu.  Ve dedi ki;

“Tanrıdan bilgelik istedim bana çözmem için problemler verdi. Tanrıdan zenginlik istedim bana beyin ve bedeb verdi. Tanrıdan cesaret istedim bana tehlikeler verdi. Tanrıdan sevgi istedim bana yardımcı olmak için insanlar verdi. Tanrıdan iyilik istedim. Bana imkanlar verdi.”

Blogger Yorumları

Son derece naif bir hanım efendiden böylesine sarcısı şeyler dinlemek hakikaten yaralayıcıydı. Farkındalığına toplum olarak ciddi anlamda ihtiyaç duyduğumuzu bir kez daha fark ettirdi.

Kulağıma küpe;

‘’İhtiyaç duymadığınız şeylere ulaşmak için çabalamayın’’

 

 YOCHAI BENKLER                     

Ana Tema

Harvard Üniversitesi, Profesör

İşbirliğini Yaşatan Ortamlarda Enerjiyi Ortaya Çıkarmak

Konuşma Detayları

Artık standart hale gelen ödül ve ceza sistemlerinin artık işlemediğinden bunlarda dahi yenilikçiliğe ve yaratıcılığa ihtiyacımız olduğundan bahsetti. Enerjiyi ortaya çıkarabilmek için artık iyiden iyiye işbirliğine ihtiyacımız olduğundan konuşuldu.

Blogger Yorumları

Dingin bir konuşma tarzı olan Benkler’i dinlemek keyfinden ziyade önemliydi. Hayatımda ilk kez Harvard Profresörü dinliyordum çünkü : )

 

KURSTY GROVES       

Ana Tema

Yazar, Sunucu, Danışman

Orada Çalışmayı İsterdim

Konuşma Detayları

Tweetleri yakından takip eden Kursty adına attığım tweetleri RT etmesiyle sunumun ardından da gönlümü kazanmaya devam etti. Renkli ceketi ile oldukça enerjik çıktı sahneye. Dürüst olmalıyım ki imrenerek izledim sunumunu. Evet orada çalışmayı isterdim hatta hala istiyorum : )  Çalıştığımız ortamın motivasyonumuzu ve performansımızı doğrudan etkilediğini zaten biliyorduk ama hayal gücümde bu tarz çalışma ortamları henüz yoktu. Hepimizin googledan araştırıp bulduğu yine Google ofisleri dışında pekte bir yaratıcı ofis gözlemleme deneyimi olmamıştı kabul edelim.  Kursty’de bizi kısa süreli bir bilinçaltı yolculuğuna çıkardı. En çok nerede ilham geliyor sorusuna salonun çoğunluğundan açık hava cevabının gelmesi fakat benim nedense odamda olduğumu hayal etmiş olmam biraz kafamı karıştırmadı değil. 

Blogger Yorumları

Enerjisi, renkli ofis sunumları ve küçük zihin oyunları ile keyifli bir sunumdu. Sanırım konuşma detayları kısmından fazlaca yorumlarıma da yer vermişim : )

 

 DIK VEENMAN

Ana Tema

Kurucu, The Right Conversation

Daha iyi performans için daha iyi diyalog

Konuşma Detayları

Artık liderlerimize güvenmediğimizden bahsederek başladı konuşmaya. İletişim eksikliğinin, liderlerin astlarını dinlemiyor olmasının yarattığı güven ve saygı eksikliğinden söz etti. Ne yazık ki hepimizin yaşadığı fazlaca içinde olduğu bir durumdu bu.  Diyalog kuramıyor olmanın zaman zaman da diyalog kurmak adına yanlış iletişimin yaşattığı yüksek maliyetleri durumlardan söz etti.

Blogger Yorumları

Özellikle son yıllarda gittikçe artan mailleşmenin sözlü, mimikli iletişimi hepten yok ettiğini bir süredir ben de birçok kişi gibi düşünüyorum. Zamanında okumuştum, hangi firma olduğunu anımsamasam da o şirkette Cuma günleri maille iletişim yasaktı aynı bina içinde. Sanırım doğru iletişimi geliştirmeye en acilinden ihtiyacımız var.

 

FAZIL ORAL

Ana Tema

MCT Danışmanlık

Yetenekliyi bulduk ama performans nasıl artacak

Konuşma Detayları

Fazıl Oral’ı geçen yılda çok büyük bir keyifle dinlemiştim. Suratıma tokat gibi çarpan cümleleri olsa da yukarıda bahsettiğim o çok kaliteli, çok doğru iletişimle hepimizi büyüledi. Öyle ki paralel oturumlarda iki sunumu art arda ayakta dinlendi. Pek tabi Namık Aydın’ı  atlamıyorum.  Artık 5 kiloluk CV’lerin cazibesini yitirdiğinden, kariyerin sidik yarışından farksız olduğuna kadar keyifli bir sunum dinledik, izledik. Stratejik planlamaya ayrılan zaman ile, insanı anlamaya ayrılan zaman oranı nedir? Dedi. (Az önce bahsettiğim tokatlardan biri buydu) Çalışanların hep bir tarafının beslendiğinden bahsetti. Yetkin insanların özelliklerinden bahsetti;

Kolay sıkılırlar, risk almaya isteklidirler, kuralları sevmezler, acaba diye sorarlar, çok hata yaparlar, işbirliği yaparlar, cömerttirler, bağımsızdırlar, denemeyi severler, kendilerini motive ederler, çok çalışırlar.

 Blogger Yorumları

Kulağıma Küpe;

 • İnançla ilk adımı at. Tüm basamakları görmek zorunda değilsin, sadece ilk adımı at.
 • Keşke başkalarının benden beklediği hayatı sürmek yerine düşlerimi gerçekleştirme cesaretim olsaydı.
 • Keşke bu kadar çok çalışmasaydım.

‘’Ware’e göre erkek hastalarının büyük bir kısmı, işleri nedeniyle ailelerine ve dostlarına yeterince vakit ayıramadıkları için pişman oluyorlar. Ware, erkek hastalarının büyük bir kısmının eğer bir şansları daha olsa dönüp çocuklarının kaçırdıkları anları yaşamak istediklerini gözlemledi.

 • Keşke duygularımı dile getirmeye cesaretim olsaydı.
 • Keşke arkadaşlarımla ilişkimi sürdürseydim.

‘’’İnsanların  kendi yaşamlarına çok fazla odaklanıp arkadaşlarıyla ilişkilerini yitirdiğini ancak ölüm yatağında fark ettiğini söyleyen Ware, ölmekte olan insanların en çok eski arkadaşlarını özlediğini söyledi’’

 • Keşke kendime daha çok mutlu olmak için izin verseydim.

‘’Ölüm yatağındaki hastalar, Keşke daha çok gülseydim, keşke aptalca şeyler yapmaktan bu kadar korkmasaydım diyor’’

 

MEHMET NAMIK AYDIN

Ana Tema

MCT Danışmanlık

Yetkinlikler pozisyon gücüne karşı – Bir gelişim hikayesi

Konuşma Detayları

Artıya ve eksiye eşit düzeyde ihtiyaç duyduğumuzdan bahsetti. Enerjiyi yaratanlar, enerjiyi düşürenler ve enerjiyi yok edenler. İnsanlar artılardan ve eksilerden oluşur. Narsistler ise sadece artılardan oluşur : ) Pili düşünsenize onun bile + – iki kutbu var ve çalışabilmek için buna ihtiyacı var. Narsizmin ve narsistlerin neden pek bir işe yaramadığını sanırım buradan da anlamak mümkün : )

Diplomatik ve empatik davranışın enerjiyi beslediğinden bencil ve politik davranışın ise enerjiyi yok ettiğinden bahsetti. Bu sırada gözümün önünden geçen isimleri kendime saklıyorum : )

 

Blogger Yorumları

Tüm mct oturumlarında olduğu gibi M. Namık Aydın’ın da sunumu oldukça keyifliydi.

Kulağıma küpe;

Kullan at değil şarjlı pil gibi ol : )

 

ANDY LOTHIAN

Ana Tema

The Insights Group

Dönüşümsel Liderlik – Enerji Sizinle Başlar

Konuşma Detayları

Dünyada kaç milyar insan olduğunu değil, bizim bir tane olduğumuzdan bahsederek başladı sunumuna.  Şirket devrimleri için önce bireysel devrime ihtiyacımız olduğunu söyledi bize.  Önemli bir noktayı ataldım mı ne? Andy İskoçyalı ve kilt ile gerçekleştirdi sunumunu. Namık Aydın’ı dinlerken ortadan kaybolan Alper Utku’nun elindeki ayıcıklı paketle nerede olduğunu merak etmiyor değildim hani. Meğerse Alper, Alper Broon olmak üzere kiltini giymeye gitmiş J Biri Safkan diğeri sonradan olma iki İskoçyalı erkeği  yüksek platformdan izlemek heyecan vericiydi : ) şaka şaka!   Çok keyifli ilham verici bir sunumda ayrıca içimde yüksek oradan İskoçya’yı görme ihtiyacı yarattı.

Blogger Yorumları

Kulağıma Küpe;

Yüzünüzü güneşe dönerseniz, gölgeleri görmezsiniz.

 

BİNNUR ZAİMLER

Doğan Holding İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı

İş Astrolojisi Yazar

Ana Tema

Dünyanın enerjisi – Astrolojide 2013 ve İş Dünyası

Konuşma Detayları

Astrolojinin tarihi ile başladık. Bahar ekinoksu ve marsın yaklaşması ile neler yaşandığından bahsetti Binnur Hanım.  Astrolojinin sadece kadersel bir döngü olmadığından özgür irade ve akılla birlikte yürümesi gerektiğini hatırlattı bizlere. Pek tabi magazin eklerinin arka sayfasında ki burç yorumları değildi mevzu bahis. Öngörülerin potansiyellerle olan alakasından ve doğum haritalarından bahsetti. Astroloji detaylı bilmemekle beraber ilgilimi oldukça  çeken bir konu.  Binnur Hanım’ın önceden kayıtla katılabildiğimiz paralel oturumlarda ki sunumlarını kaçırdığım için cidden üzgünüm. Bu fırsatı bir daha ne zaman yakalarım bilmiyorum belki seneye.  Bir anda veya bir mekanda doğan insanın o anda ki gökyüzü hareketi önemli! 12 burca nasıl sıkışıyoruz sorusunun cevabı da buradaydı : )

 

 ELİF ŞAFAK

Yazar

Ana Tema

İlham, Yaratıcılık ve Hayal Gücü

Konuşma Detayları

Beklediğim dinginlikte beklediğim yalınlıkta ve yine beklediğim naiflikte bir sunumdu. Elif Şafak sakin bir kadın bu belli. Kitaplarını cidden keyifle okuduğum bir yazar. Fazlaca sakinliği bazı katılımcıları rahatsız etse de kapanışa uygun bir konuşmaydı bence. Yaratıcılığa gerçekten ihtiyacımız olduğundan bahsetti. Bir mühendisin  dahi en az bir edebiyatçı kadar yaratıcı zekaya ihtiyacı vardı. Kalpli balonlarımız, muhteşem geçen iki günün ardından programa Elif Şafak ile veda ediyor olmak cidden şahaneydi. Ayrıca mct’nin sevgililer günü jesti olarak Elif Şafak konuşmasına eş, dost, arkadaş, kardeş vb. davet edebilme şıklığını yapması da ayrı bir keyifti. Kimseyi davet etmemiş olsam da.

 

Be Sociable, Share!

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>